* * *

KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE - jako inicjatywa artystyczna - wyrosło z pomysłu Agaty Bernadt i Sławka Jankowskiego: jest naszą propozycją dla tych z Państwa, którzy czują potrzebę obcowania z poezją: czytania ale i słuchania wierszy (czy to mówionych czy śpiewanych). Jako autorzy muzyki i wykonawcy, czerpiemy z twórczości najwybitniejszych poetów, tworzących współcześnie tzw. nurt religijny (taki właśnie przekaz jest dla nas istotny).

Księża - poeci: JAN TWARDOWSKI, JANUSZ ST. PASIERB, JERZY SZYMIK oraz JÓZEF BARAN, ROMAN BRANDSTAETTER, ERNEST BRYLL, CZESŁAW MIŁOSZ są autorami wierszy, najbardziej oczekiwanych przez Publiczność, bo też i są to utwory dla nas i o nas pisane! Wspólnie z Państwem, mamy radość często odkrywać je na nowo, także dzięki muzyce, która z wierszy i dla nich powstaje. A tzw. poezja religijna okazuje się być adresowaną do wszystkich! Nie jest przeznaczona wyłącznie dla wysmakowanej artystycznie czy  wyrobionej duchowo Publiczności.

Nasze programy muzyczno-poetyckie, czy tzw. Koncerty z Wierszy (wyłącznie śpiewane) zawsze zachowują prostotę i klarowność przekazu; muzyka i interpretacja służy tekstowi, dodaje przestrzeni, nie dominuje.

Konwencja wykonawcza, przypominająca stylistykę piwnic artystycznych, pozwala nawiązać bliski, bardzo osobisty kontakt z Publicznością. Bez względu na wielkość i wnętrze obiektu (scena, kościół, sala teatralna, plener) zachowujemy kameralny charakter programu.

Gramy dla dorosłej Publiczności, (najczęściej kilkupokoleniowej) ale realizowane są także programy z udziałem młodzieży szkolnej (starszej).

KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE serdecznie zaprasza wszystkich na swoje programy, a tych, którym szczególnie bliska jest idea popularyzacji, promocji znakomitej poezji religijnej (lub piosenki o podobnej przestrzeni) zapraszamy do współpracy z nami!.

* * *

Dawno, dawno temu, w latach największego urodzaju na festiwale i przeglądy piosenki religijnej, reprezentowaliśmy (gdzie się tylko dało) z powodzeniem, Duszpasterstwo Akademickie. Śpiewaliśmy wiersze (na szczęście nie własne!) stąd pewnie nagrody za kompozycje i interpretację.

Były więc m.in. Cantate Deo, potem KFPS, FAMA... Najważniejsza jednak, także na wiele następnych lat istotna, okazała się dla nas - zawarta wówczas - bezcenna, ciepła znajomość z ks. Janem Twardowskim, do którego trafiliśmy poprzez Jego wiersze, wykonując je także podczas wieczorów autorskich z Poetę.

To dzięki serdecznej pamięci Księdza o nas: zachętom, zaufaniu wobec nas, jako autorów muzyki i wykonawców; także dzięki życzliwości edytorki - Aleksandry Iwanowskiej, odważyliśmy się po latach przerwy, powrócić do śpiewania wierszy Księdza. Miejsce i okoliczności pozostały w pamięci, jako zupełnie wyjštkowe: kościół Św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i niezwykła Publicznoœć: znawcy i miłośnicy liryki Jana Twardowskiego, Jego przyjaciele i bliscy oraz wszyscy Nieobecni, tak bardzo obecni, wówczas z nami, przywołani fragmentami homilii o nich samych, wygłaszanymi przez Księdza przez wiele lat w kościele ss Wizytek. Była to niezapomniana promocja zbioru: Stale być blisko. Pamięć o ludziach.

... A wiersze wykonywaliśmy wtedy jeszcze tylko na "głos i gitarę", czyli:
AGATA BERNADT - śpiew,
SŁAWEK JANKOWSKI - muzyka, akompaniament